Puhtus väärtuspakkumises

Puhtus – usun, et see sõna on meie kõigi mõtetes ja juttudes esinenud sel aastal märksa rohkem kordi kui kunagi varem. Kas õhk on puhas, kas ruum on puhas, kas see pind on puhas, kas mu käed on puhtad?

Puhtus tähendab minu jaoks tervist. Kui me räägime, et tervis ja ohutus on pugenud tööandjate väärtuspakkumistesse, siis minu jaoks on seal kanda kinnitamas ka puhtus. Kui me vaatleme töökeskkonda ja katsume üles leida aspektid, mis seal inimesi mõjutavad, võime seda teha viie faktori abil. Iga faktor on aga üht- või teistpidi seotud puhtusega.

Füüsikaline faktor tähendab, et töökoht või ruum on korrastatud, puhas tolmust, prahist, mürast, vibratsioonist. Töötajatel puudub võimalus ennast füüsiliselt vigastada, kukkuda, komistada, libiseda, saada müra- või vibratsioonikahjustust. Töötajad hingavad sisse puhast õhku, mis annab parema võimaluse keskendunult tööd teha. Korras ruum toetab heaolutunnet.

Keemiline faktor tähendab, et töökoht või ruum on puhas (liigsetest) kemikaalidest. Kevadine koroonaviiruse puhang tõi selle faktori tähtsuse eriti teravalt esile. Viiruse eemaldamiseks hakati kasutama ohtralt kemikaale, mõtlemata, kuidas see võib inimese tervisele mõjuda. Ülemäärase desinfitseerimisega tekitati n-ö võltsturvatunne. Üldjuhul piisab pindade puhastamiseks vaid puhtast mikrokiudlapist ja veest.

Füsioloogiline faktor tähendab, et inimene kasutab ainult talle sobivaid asendeid, liigutusi ja koormusi. Samuti väldib pikalt sundasendis töötamist ja kasutab vajadusel keha toetavaid abivahendeid (toed, vööd jms).

Bioloogiline faktor tähendab, et ümbritsev keskkond on puhas viirustest ja bakteritest ning välditakse kokkupuudet neid kandvate pindade, putukate ja muuga. Koroonakevad on toonud selle ohuteguri kõikide inimeste teadvusesse ja see mõjutab meid rohkem kui kunagi varem. Maailm otsib võimalusi, kuidas selle viirusega koos rahumeelselt elada ja tööelu korraldada.

Psühhosotsiaalne faktor tähendab, et meil on puhtad ja selged suhted, mõtted, tunded ja puhas töörõõm. Vaimne tervis on olnud viimastel aastatel aina enam tähelepanu saanud valdkond töötervishoius ja seda õigustatult. Muutused töö iseloomus ja igapäevaelus ning ärevaks tegevad teated ühiskonnas mõjutavad inimesi ja nende vaimset tasakaalu.

Loe pikemalt SOL Baltics´i personali- ja kvaliteedijuhi Evely Gorobinski poolt kirjutatud artiklit Äripäeva Juhiabi teabevarale siit: https://www.sekretar.ee/uudised/2020/11/08/puhtus-vaartuspakkumises . 

Veel meediakajastusi: https://www.kinnisvarauudised.ee/uudised/2020/11/18/puhtus-vaartuspakkumises.

Loe järgmiseks