„Mitmekesisus on inimeste elu osa nii Eestis kui kõikjal maailmas. Inimesed erinevad üksteisest oma väljanägemise, päritolu, huvide ja tegevuste, valikute ja võimete poolest, aga meil kõigil on ühesugune inimväärikus. Demokraatlik riik kohtleb inimesi võrdselt ja arvestab inimeste eripäradega. See tähendab, et ühiskondlikud reeglid ja sotsiaalsed normid peavad neid erinevusi arvestama, et tagada kõigile võrdsed võimalused ja kaasatus“, nii kirjutab Eesti Inimõiguste Keskus oma kodulehel. SOL kannab samuti nende poolt välja antud mitmekesisuse märgist „Austame erinevusi“.

Miks see väärtus on meile oluline? SOL-i omanikud kirjutasid juba rohkem kui 30 aastat tagasi lahti SOL-i inimese mõiste. Nad mõtlesid seda kirjutades inimesi, kes meil töötavad.
SOL inimese mõiste: inimene on vastutustundlik ja soovib teha head tööd, inimesel on vajadus oma tegevuses edukas olla, inimesed on erinevad, inimene on algatusvõimeline ja loov, inimene on mõtlev, tegutsev ja tundeid kogev tervik.
Selles mõistes on mitmekesisuse mõttes kaks olulist osa.
Esiteks inimesed on erinevad – mehed ja naised, pikad ja lühikesed, tedretähtedega ja ilma, blondid ja brünetid, eestlased ja ukrainlased, nooremad ja vanemad, erineva usu, erineva seksuaalse suundumusega, erineva nahavärviga, täistöövõimega ja vähenenud töövõimega ja veel tuhande erineva mitmekesisusega.
Teiseks on inimene mõtlev, tegutsev ja tundeid koguv tervik. See tähendab, et olgu ta nii erinev kui on võimalik olla, aga ta on tervik. See tervik on nii täiuslik, et sealt ei võta me välja midagi. Me võtame IGA inimest kui tervikut.
Seoses Ukraina sõjaga on erinevuste austamine natuke kõikuma löönud nii Eestis kui ka SOL-is. Meil on palju erinevaid rahvuseid ja palju erinevaid inimesi tööl. Meil on olnud viimasel aastal mõned juhtumid, kus tekib tunne, et erinevusi ei austata. Sellisele käitumisele ei ole meie ettevõttes kohta. Kirjutasin aasta tagasi, et käimasolev Ukraina sõda on midagi nii kurja ja halba, et sellele ei ole maailmas võrdset. Oli lootus, et vähemalt üks põlvkond saab elada ilma sõjata, aga see lootus on kadunud. Meil on kohustus aidata neid, kes selles olukorras kõige rohkem kannatavad. Meil on kohustus ALATI aidata nõrgemaid. See on inimlik ja see on meie põhiolemus. Meil võib tulla aeg, kus ise oleme kõige nõrgemad. Me oleme ukrainlaste kõrval, me oleme eestlaste kõrval, me oleme ka meie Eestis elavate ja töötavate venelaste või muust rahvusest inimeste kõrval. Meil on tööl üle 300 inimese, kellel on vähenenud töövõime – me oleme nende kõrval. Me austame erinevusi. Me oleme kõikide kõrval, kes austavad erinevusi. Need on meie väärtused ja kellele need väärtused ei sobi, siis kahjuks ei sobi selline inimene ka meile tööle.
Mõtleme selle peale, et inimene on tervik – tegutsev, mõtlev ja tundeid kogev. Austame teda!
Rinel Pius
SOL Baltics juhatuse esimees