SOLis on viimased paar aastat vaimse tervise kuuks olnud märts. Selle kuu raames oleme varasematel aastatel jaganud erinevaid vaimse tervise hoidmiseks mõeldud vitamiine, samuti oleme läbi viinud töötajatele vaimse tervise küsitlusi.

Hinnanguliselt kogeb iga viies inimene aasta jooksul vaimse tervise probleeme. Vaimse tervise raskused, eriti depressioon, on maailmas töövõime vähenemise või isegi kaotuse peamine põhjus. Suur hulk probleeme jääb õigeaegse sekkumise ja ravita. Näiteks vaid kolmandik depressioonis inimestest otsib abi.
Kuna vaimse tervise häired on töövõime languse põhjuste hulgas kõrgel kohal, siis sellega puutuvad otseselt või kaudselt kokku kõik töötajad ja tööandjad. Seega on vaimse tervise esmaabi osutaja olemasolu töökohal sama oluline kui füüsilise esmaabi osutaja olemasolu. Vaimse tervise esmaabi on õpitav oskus, mis koosneb konkreetsetest sammudest vaimse tervise probleemidega inimese äratundmiseks ja toetamiseks.
SOLis on vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud juba 34 inimest. Sel aastal võtsime eesmärgiks, et kõik tiimide juhid ja juhtkond saavad koolitatud, kuidas vaimse tervise probleemidega toime tulla. Et nad oskaksid märgata abivajajat ja vajadusel toetada oma meeskondi.
Nii märtsis kui ka aprillis juba toimusid vaimse tervise esmaabi koolitused meie töötajatele üle Baltikumi. Eestis viib koolitusi läbi MTÜ Peaasjad, kes on sellel teemal koolitanud ja teavitustööd teinud pikemat aega. Leedu juhtidele viis aprillis samalaadse koolituse läbi Punane Rist ning Lätis toimub koolitus maikuus ja ka selle teostajaks on Punane Rist.
Positiivse vaimse tervise edendamisel on peamine roll igal inimesel endal. Head suhted lähedaste, sõprade, töö- ja koolikaaslastega, tervislik eluviis, piisav puhkus ja uni ning eneseteostus on nii hea vaimse tervise märgid kui ka kaitsetegurid, millele tasub tähelepanu pöörata ka tervel ja hea tujuga inimesel.
10 asja, mida sa saad teha oma vaimse tervise jaoks kohe nüüd ja praegu:
- Tee trenni.
- Toitu tervislikult ja mitmekülgselt.
- Maga piisavalt.
- Maanda stressi ja hoia see püsivalt madalal.
- Tarbi vähem alkoholi, kohvi, teed, sigarette, ravimeid, magusat, rasvast jne.
- Otsi endale motiveeriv ja stimuleeriv tegevus ning praktiseeri seda regulaarselt.
- Õpi uusi asju.
- Piira tehnoloogia kasutust.
- Suhtle teiste inimestega ja tegutse seltskonnas.
- Otsi vaimse tervise probleemide korral abi.