Enne kui poodi või internetiavarusse uusi puhastustarvikuid lähed ostma, vaata järgi, mis on eelmisest aastast kappi alles jäänud. Kindlasti on vahendeid, mis on seisma jäänud, kuid suurpuhastuse käigus taaskord rakendust leiab. Oluline on siinjuures see, et puhastada tuleb ainult puhaste tarvikutega, vastasel juhul hõõrutakse mustust mööda pindu laiali.
Puhastusainete kasutusaeg on üsna pikk, mistõttu saab neid mitmeid aastaid järjest kasutada. Ka puhastusainete puhul kehtib reegel „vähem on rohkem“.
Enne puhastusaine kasutamist tutvuge kindlasti kasutusjuhendiga: milline aine, millisele pinnale sobib ja kuidas seda doseerida. Kasuta aineid ainult ettenähtud koguses. Vale või liigne puhastusaine kasutamine võib rikkuda kraani või põrandapinna igaveseks.
Erinevate pindade puhastamiseks sobivad erineva ph tasemega ained (ph on kirjas pudeli kasutusjuhendil):
- Setteid, katlakivi ja roostet on kõige parem eemaldada happeliste ainetega (pudelil märgitud ph alla 6). NB! Happed söövitavad ja võivad kahjustada järgmiseid pindu: vuugitäiteid, kivi- ja keraamilisi pindu, metalle ja emaili. Loomulikult on need ohtlikud ka nahale. Kanna aineid kasutades alati kaitsekindaid!
- Rasvad ja õlid eemalduvad aluseliste ainetega (ph 8-14). Nõrgalt aluselisi aineid (ph 8-10) saab kasutada köögis tasapindade, ahjude ja kraanikausside puhastuseks. Lisaks on need head WC ja duširuumide puhastamisel, et eemaldada mehaaniliselt pindadele kinnitunud mustus: ihurasvad, seebi- ja ihupesuainete jäägid. Kanna neid aineid kasutades alati kaitsekindaid!
- Kerge mustus ja värsked plekid eemalduvad kõige paremini neutraalse ainega(ph on 6-8).
- Üldjuhul piisab koduseks kasutamiseks 2-3 puhastusainest.
Minema tuleks kindlasti visata nn nõudepesusvammid, sest need on suured mikroobide kogujad. Asenda need nõudepesuharjaga.
Koristamiseks läheb üldjuhul vaja järgmisi tarvikuid:
- Spetsiaalne mikrokiudrätik, millega saab puhastada klaaspindu ja peegleid. Kõige kergem ongi näpujälgi ja veeplekke peeglitelt ja klaaspinnalt eemaldada mikrokiust lapiga. Siin mingit puhastusainet kasutama ei pea. Piisab vaid vee piserdamisest pinnale ja hiljem kuiva lapiga ära pühkimisest.
- Erinevad tolmulapid eri sihtotstarbega ruumidele. Tolmu eemaldamiseks on parimad üldjuhul kuivad või väheniisked mikrokiudlapid.
Puutepindade (ukselingid, tooli selja- ja käetoed, wc loputusnupp, kraan, lauaplaat, liftinupud, ukselingid, puutetundlikud ekraanid jne. ) puhastamisel kasuta alati pesumasinas pestud mikrokiudlappe ja puhast vett. Ära vala ega piserda desinfitseerivat ainet puutepinnale kui seda ei ole eelnevalt lapiga puhtaks hõõrutud.
- Nõudepesuhari – kraanikauss, äravoolualad, trapid. Pärast koristust saab harja mugavalt puhastada nõudepesumasinas.
- Põrandate puhastuseks välista nn pintselmopp, mis paljudes kodudes ja ka kontorites veel au sees on. Asenda see mopialusega, millele saab spetsiaalseid mikrokiudmoppe kinnitada. Lahtine mustus nt liiv ja tolm pühi kokku kõvadelt põrandatelt põrandakuivataja-pühkijaga (vaata pildilt).
- Põrandaid puhasta üldjuhul väheniiske mikrokiudmopi või puhastuslapiga.
- Aknapesuks ei ole ammu enam vaja suurt kogust ajalehti või majapidamispaberit. Piisab vaid veest, neutraalsest puhastusainest, švammist ja tugevamast kummiliistust. Kui sul on olemas klaasipesur koos plüüsiga, siis see on samuti väga efektiivne mustuse koguja (vaata pildilt).
- Väljas sõltub kõik sellest, mida soovitakse puhastada. Üsna hea abimees on survepesur või ka õige tugevusega hari.
- Tolmuimeja – enne tolmuimejaga töö alustamist kontrolli kindlasti tolmukotti. Kui kott on täis, vaheta see uue vastu. Kindlasti veendu, et imemisvoolikus ega otsikus ei oleks ummistusi! Vajadusel puhasta ka tolmuimeja filtrid. Tutvu kasutusjuhendiga ja tee endale selgeks, milline otsik ja millise pinna puhastamiseks kõige sobilikum on. Hoia tolmuimejat alati kuivas kohas!
Kokkuvõtteks: tubasteks koristustöödeks on vaja minimaalselt tarvikuid ja aineid. Enamus töid saab ära teha vaid puhta mikrokiudrätiku ja puhta veega. Kasuta aineid võimalikult vähe ja vali hoolikalt vahendeid, mida koju soetad.