INTERVJUU | SOL Baltics tegevjuht Rinel Pius räägib avameelselt ahhaa-momendist mentoriks saamise teekonnal

Fontese koolitusjuht Teele Dintšenko intervjueeris SOL Baltics tegevjuhti Rinel Pius mentorluse teemadel. Rinel on Fontese coachiva mentorluse programmi vilistlane ja kõrgelt hinnatud mentor. Intervjuu teemadeks  on tema mentoriks kasvamise ahhaa-moment, millist kasu tippjuhina edukalt toimetav juht mentoriks olemisest on saanud ja miks on SOL Baltics organisatsioonina mentorluse usku.

Mida mentorite programmist kaasavõetut kasutad oma igapäevatöös juhina?

Rinel Piusi arvates on mentorite programm üks parimaid juhiks õpetamise programme Eestis. Pildi autor: Liis Paiste

Rinel Pius: Esiteks, tempo – esimene mentorprogrammi koolituspäev tundus mulle väga aeglane, olin kui sütel. Aga õhtul parklas autosse istudes ei suutnud kohe minemagi sõita, sest olin väsinud nagu põllumees. Hakkasin mõistma, et aeglane tempo oli näiline, tegelikult oli päev väga tihe ja süvitsi minev ning tarkus lihtsalt pressiti sisse. Olen seda tempot omaks võtmas nii igapäevases töös kui ka ettevõtte sisemiste seminaride korraldamisel. Käsitlen vähem teemasid, teen seda mitu korda põhjalikumalt ja ei hakka enam igat asja algusest peale tegema, vaid sealt kust pooleli jäid. Inimesed saavad paremini aru. Teiseks, metafoorid – üha enam saan aru nii metafoorikaartide kasutamisest kui ka muude elementide kasutamisest kui viin läbi arenguvestlust või alustan icebreaker`iga mõnda koosolekut. Tavaline enesetutvustus või koosoleku sissejuhatus ei tõmba nii kiiresti seltskonda ühte lainesse kui näiteks kaartide või mänguasjade kasutamine. Kasutades metafoorikaarte enesetutvustuseks on meeskond koheselt keskendunud ja töö võib alata. Kolmandaks, kuulamine ja veelkord kuulamine – hoolimata sellest, et olen kuulamist teadlikult harjutanud kogu oma karjääri vältel, olen ikkagi kimpus sellega, et olen ise kõneleja. Selline pikk programm õpetas seda veelgi, need mentorkolmikud, kellega pidevalt programmis harjutasime, olid väga heaks praktiliseks väärtuseks. Arvan, et õppisin kuulamist kõige rohkem vaatleja rollis olles. Nüüdki suudan ennast suurel koosolekul välja lülitada ja olla aktiivne vaatleja, kuulates kõiki ning siis aidata kokku võtta teiste mõtteid, mitte ajada enda “jutujoru”.

Missugune on programmi kaudne mõju sulle olnud, mida ei oleks osanud ette nähagi?

Rinel Pius: Minu arvates kaudne mõju, mille sain oli see, et minu arvates on mentorite programm üks parimaid juhiks õpetamise programme Eestis. See programm õpetab juhtima väärtuspõhiselt seda, kuidas hea juht peab mõtlema ja käituma korraga nii inimesele kui tulemusele mõeldes. Olin töötanud üle 20 aasta tippjuhina ja peale aastast mentorite programmi tundsin endas arenguhüpet nii juhi kui inimesena. See sama eelpool mainitud tempo ja vaatlusoskus, keskendumine, kuulamine. Mõju on olnud selline, mida oodata ei osanud, sest arvasin, et omandan lihtsalt mõned oskused. Tegelikult aga sain juurde sisemist kindlust, rahu ja juhtimisteadmiseid.

Miks SOL Baltics kui organisatsioon peab oluliseks oma talentidele pakkuda võimalust osa saada mentorlusprogrammist?

Rinel Pius: SOL-is on Fontese mentorluse programmi läbinud kõik kuus juhtkonnaliiget ning sel aastal esimesed kaks ka Lätis ja sügisest alustab Eestis järgmine aste juhte. Eesmärk on meil kindlasti see, et kõik laiema juhtrühma liikmed selle programmi läbi teeksid. Miks? SOL-i juhtimiskultuur põhineb vabadusel ja vastutusel. Sellist juhtimist on päris keeruline õppida, sest minu arvates see eeldab eelkõige inimestelt teatavaid põhiväärtuseid ning teisest küljest töötamist õiges juhtimiskultuuris. Kuid see õige juhtimiskultuur kujuneb. Selleks kujunemiseks annavad oma panuse need samad juhid, kes seal sees on ja seda kujundatakse pigem vestluste, eesmärgistamiste, töötubade, koolituste ja case study`dega.

Millist kasu sa näed selles programmis enda organisatsioonile?

Rinel Pius: Mentorprogramm õpetab minu arvates seda, kuidas inimestest välja tuua need parimad omadused ja oskused, kuidas nad koos paremini hakkama saavad ning ikka sedasama korratud kuulamist, küsimist ja tegelikult ka lihtsalt head vestlemise oskust. Minu arvamus on see, et kui meie juhid on kõik läbinud mentorlusprogrammi, annab see meile ühtse juhtimisstiili – meil on 2300 töötajat, seega meie suurim juhtimisoskus peaks olema tulemustele suunatud kuulamise ja kõnelemise oskus. See võikski olla see SOL-i ühtne stiil, et me arendame oma vabaduse ja vastutuse juhtimiskultuuri läbi selle, et oskame nii kuulates kui ka kõneldes suunata ettevõttes töötavaid inimesi olema julged kasutamaks vabadust ja võtmaks vastutust.

Originaalartikkel on leitav Fontese kodulehel: https://www.fontes.ee/intervjuu-sol-baltics-tegevjuht-rinel-pius/.  

Loe järgmiseks