Arvamuslugu nr 3: võõrtööjõud ja töötajate vanus

Kinnisvarauudised.ee toimetaja Siim Sultson intervjueeris SOL Baltics OÜ juhatuse liiget ja Eesti tegevjuhti Priit Sipelgat valdkonna konkurentsiraporti tarbeks. Loe lähemalt, mida Sipelgas arvas võõrtööjõu ja töötajate vanuse kohta kinnisvarahoolduse valdkonnad.

Kas võõrtööjõud on kinnisvarahoolduses päästerõngas?

Kas just „päästerõngas“ ja kas pelgalt kinnisvarahoolduses? Selle teema puhul on asi väga mitmetahuline – esmalt Eesti demograafiline pool, mis paraku räägib meie ühiskonna puhul vananemise keelt. Sealt edasi on küsimus, kes need „lihtsamad“ tööd ära teeb (see töö ei ole kerge ja kindlasti tuleb seda tööd üha targemalt teha)? Teenuste jätkuv vajadus on selgelt olemas. Mis on alternatiiv? Teenuse kallinemine – teha vähemate töötajatega, aga uuemate tehniliste lahenduste abil (mida kallimaks läheb tööjõud, seda kättesaadavamad ja kiiremini tasuvamad on uued tehnilised lahendused). Piltlikult öeldes on sama puhastusmasin meil ja Norras sarnase hinnaga, samas tööjõukulu võrdluses on Norra ca 3-4 korda kallim ehk võimalik puhastusmasin tasub end ära juba 3-4 korda väiksema pinna hooldamise puhul.

Tänane poliitiline otsus on see, et võõrtööjõu palkamise üheks esmaseks tingimuseks on Eesti keskmise palga maksmise nõue – kinnisvara korrashoiu sektori keskmine töötasu on sellest keskmisest ca 60-70%, seega suhteliselt suured käärid, et sellest aspektist vaadatuna  kvalifitseeruda. Nii nagu tööjõu värbamisel on meie konkurentideks kogu teeninduse, kaubanduse ja tootmise sektor, nii on ka need valdkonnad kõige rohkem ootuses, et võõrtööjõu töötajate puudusele leevendust saaks. Eks aeg näitab, kas ja millal leiame mõistliku poliitilise ja ühiskondlikku kokkuleppe, kuidas edasi.

Kas töötaja vanus loeb?

Kindlasti töötaja vanus loeb – näiteks tänasel päeval on koristamine piisavalt füüsiline töö. Samas meie teenuste kasuks kõneleb suur osalise tööajaga töötamise võimalus ja siin saame leida mõistliku variandi erinevas vanuses inimestele või erivajadustega inimestele jne.

Selge on ka see, et mida kaasaegsemaks lähevad kinnisvarahoolduse tööriistad (sh digitaalsed tööriistad), siis siin on kindlasti eelis nooremal generatsioonil kiiremini kohaneda ja sellist tehnikat täisväärtuslikult kasutada. Olulisim on ikkagi inimese tahe ja huvi, siis on ümberõpe või lisaõpe motiveeriv ning edukas.

Toome teieni Priit Sipelgase vastused Äripäeva intervjuule kolmes osas. Käesolev arvamuslugu on järjekorras kolmas ja ühtlasi ka viimane.

Loe kaht esimest lugu siit:

Arvamuslugu nr 1

Arvamuslugu nr 2

Loe järgmiseks